Petőfi 200 – Petőfi Sándor emlékév alkalmából

A magyar Országgyűlés Petőfi Sándor – a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb és legismertebb alakja – születésének 200. évfordulója alkalmából, valamint a méltó megemlékezések megszervezésének biztosítása céljából a 2022-es és 2023-as esztendőt Petőfi Sándor-emlékévvé nyilvánította.

A kolozsvári Orbán Balázs Akadémia Egyesület az NKA támogatásának köszönhetően előadás sorozatot tartott és diákokkal Petőfi emlékhelyeket látogattak meg.

A Petőfi Múzeum Fehéregyházán

László György ide is elkísért és bemutatta a költő életének itt történt életszakaszait. A nagy magyar költő kultuszának és irodalmi öröksége ápolásának egyik legjelentősebb helyszíneként működő fehéregyházi Petőfi-Emlékhely jelentős felújítására és bővítésre kerül sor a következő időszakban. Az 1898-ban Haller Lujza grófnő által alapított, és festői környezetében található múzeum regionális és történelmi jelentőségű kulturális helyszín, amely a fehéregyházi csatára és a költő 1849. július 31-én bekövetkezett halálára emlékeztet. A múzeum az 1848-as forradalom kulturális emlékezetének megőrzésére jött létre. Az emlékhely kialakítása 1897-ben kezdődött, amikor a fehéregyházi csatában elesettek tiszteletére emlékművet állítottak. A múzeumot és a parkot a fehéregyházi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület gondozza évtizedek óta.

A László György költővel készült interjút az alábbi linken olvashatják el.

Az NKA támogatásával sikerült megvalósítanunk számos irodalmi kulturális programot.

A kolozsvári városi sétára meghívtuk a Brassai Sámuel, az Apáczai Csere János, a Báthory István és Brassai Sámuel líceum humán szakos diákjait. A költő-forradalmár összesen hat alkalommal járt Kolozsváron. Rövid látogatásai közül az utókor leginkább az első emlékét őrizte meg: 1847 októberében Júliával három éjszakát töltöttek a város akkori leghíresebb fogadójában, a Biasini-szállóban, a nászútjuk végén.

Petőfi Sándor éppen 175 évvel ezelőtt járt először Kolozsváron. Pár napos látogatását már akkor, 1847-ben élénk érdeklődés övezte a városban, 50 évvel később pedig emléktáblával is megemlékeztek erről. Az egykori Biasini-szállón látható tábla ma is a kolozsvári március 15-i ünnepségek egyik ikonikus helyszíne, de az elmúlt 125 év alatt nem állt mindig a helyén.

„Kolozsvárott vagyok, s még mindig azon töltöm fejemet, hogy csak-ugyan itt vagyok-e vagy sem? annyiszor indultam már ide s fordultam ismét vissza útközben, hogy végre örökös obsittal küldtem el a reményt, e városba valaha eljuthatnom.” (Úti levelek – 1847)

Marosvásárhelyen az Orbán Balázs Egyesületnek több mint 10 főből álló aktív tagsága van. Marosvásárhelyen gyakran szerveztünk már különböző programokat. Jól ismerjük és szeretjük az itteni magyar közösséget, mely gerincét adja a városnak.

A marosvásárhelyi diákoknak egy Petőfi kwíz délutánt szerveztünk. Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára összeállítottunk egy kvízt. A Petőfi életéről szóló kwízen 23 Marosvásárhelyi fiatal vett részt. Ezután meglátogattuk és megkoszorúztuk Petőfi Sándor szobrát.

Marosvásárhely 1848-as szellemű polgárai a XIX. század második felében a forradalom és szabadságharc emlékeit szobrokkal, emlékoszlopokkal örökítették meg. Közadakozásból országos, de főleg a vásárhelyiek pénzadományaiból.

1884. szeptember 28-án Petőfi Sándorra, a szabadság halhatatlan költőjére emlékezett Marosvásárhely polgársága. Petőfi Sándor neve örökre beíródott Marosvásárhely történetébe.

Petőfi Sándor, Bem hadseregéhez utazva 1849. január 21-én érkezett Marosvásárhelyre, rövid pihenés után folytatta útját Szeben felé, Bem táborába, Szelindeken utolérte Bem hadseregét. Bem és honvédjei a legrajongóbb örömmel üdvözölték az ismert költőt soraikban. A Bemmel franciául értekező költőt a hadvezér fiának tekintette. Bem századosi ranggal a vezérkarhoz osztotta be.

Március elején Petőfi megbetegedett és Bem kedvencét betegszabadságra küldte. Petőfi útban Kolozsvár felé március 7-én érkezett Marosvásárhelyre, Teleki Sándor barátjával együtt. Itt pár napig pihennek. Életrajzírói szerint valószínű, hogy itt írta Bizony mondom, hogy győz most a magyar című versét.

Marosvásárhely szabadságszerető polgárai nem feledkeztek el a titokzatosan eltűnt költőről. 1884. szeptember 28-án a Görög-ház első emeleti erkélyes szobafalába, melyben a nemzet dalnoka a döntő csata előtti napon reggelizett, helyezte el a hazafias kegyelet a Petőfi-emléktáblát.

Nagyváradon az Operettissimo Egyesület művészei itt előadás keretében köszöntették költőnket. Az operett előadás a nagyváradi Darvas ház udvarán került megrendezésre, ahol több mint 50 résztvevő volt jelen.

Az esemény sorozat megvalósítását a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük