Evés, utazás, fűtés… Mi a szénlábnyoma ezeknek a tevékenységeknek, és hogyan hozzunk környezetkímélőbb döntéseket?
A Hike & Sustain Ifjúsági csereprogram keretén belül a résztvevők elvégeztek egy online számítást, mely eredményét megvitattuk az alábbi szempontokat figyelembe véve.
Ha autót vezetsz, tornacipőt vásárolsz vagy kisütsz egy szelet marhahúst, te is szén-dioxidot és más üvegházhatású gázokat bocsátasz ki a légkörbe. Ez a te szénlábnyomod. Több ország, intézmény és vállalat is elkötelezte magát a kibocsátások csökkentése mellett, az EU pedig célként tűzte ki maga elé, hogy 2050-re „klímasemlegessé” váljon. Te is megbecsülheted és csökkentheted saját szénlábnyomodat. Hogyan? Olvass tovább!
Mit jelent a szénlábnyom?
Termékek és szolgáltatások létrehozása és fogyasztása közben üvegházhatást okozó gázok szabadulnak fel. A szénlábnyom annak a mértékegysége, hogy egy tevékenység, ember vagy ország mennyire járul hozzá az éghajlatváltozáshoz.
Mennyi szén-dioxid kerül a légkörbe egy póló, egy élelmiszer vagy egy telefon előállítása során? Ez a gyártástól és a fogyasztók döntéseitől függ. Ha a közlekedést vesszük például: a repülőgép 285 gramm, az autó 104 gramm, a vonat pedig 14 gramm szén-dioxidot bocsát ki kilométerenként. Ehhez hasonlóan más és más a szénlábnyoma a húsnak vagy a farmerednek attól függően, hogy konkrétan milyen húst eszel vagy milyen farmert hordasz.
Miért kell számon tartani a szénlábnyomot?
A világon jelenleg hétmilliárd ember él, akik nem egyenlő mértékben fogyasztják a bolygó erőforrásait. Az Egyesült Nemzetek előrejelzései szerint a világ népessége 2050-ben 9,7 milliárd fő, 2100-ben pedig 11 milliárd fő lesz. A népesség növekedésével több lesz a kibocsátás és bolygónk erőforrásai megcsappannak.
Az üvegházhatásúgáz-kibocsátás növekedése közvetlen hatással van a globális felmelegedésre. Felgyorsítja az éghajlatváltozást, aminek végzetes következményei lehetnek a bolygónkra nézve. Mindannyian küzdhetünk a globális felmelegedés ellen, ha környezetbarát döntéseket hozunk a mindennapokban.
Hogyan csökkentheted a szénlábnyomodat?
Ha tisztában vagy a szénlábnyomoddal, az segíthet csökkenteni fogyasztásod környezeti hatását. Különböző online kalkulátorok léteznek, amivel kiszámolhatod szénlábnyomodat.
Hosszú távon minden kis változással – legyen szó közlekedésről, ruházkodásról, étkezésről, hulladékgazdálkodásról stb. – nagy eredményt érhetünk el. Néhány ötlet:
Élelmiszerek
- Fogyassz helyi és szezonális élelmiszereket (télen felejtsd el pl. az epret)
- Egyél kevesebb húst (elsősorban marhahúsfogyasztásodat csökkentsd)
- Fenntartható halászatból származó halat vásárolj
- Mosható vászontáskával járj vásárolni, és kerüld azokat a termékeket, amelyeken túl sok a műanyag csomagolás
- Csak annyi élelmiszert vegyél, amennyire szükséged van, ne pazarolj
Ruházat
- Vigyázz a ruháidra
- Megoldás lehet a csere, a kölcsönzés, a bérlés vagy a használtruha-vásárlás
- Ha új ruhát veszel, törekedj arra, hogy környezettudatos módon előállított (újrafeldolgozott anyagokból készített vagy ökocímkét viselő) ruhákat vásárolj
Közlekedés
- Kerékpározz vagy használd a tömegközlekedési eszközöket
- Gondold meg jól, mielőtt autóba ülsz, valóban szükség van-e rá, és válaszd meg okosan, mely útvonalon mész
- Legközelebb, ha nyaralni mész, utazz vonattal repülőgép vagy autó helyett
Energiafogyasztás és hulladék
- Csökkentsd a fűtést 1°C-kal, már ez is számít
- Ne használj sok vizet zuhanyozáshoz
- Fogmosás vagy mosogatás közben zárd el a csapot
- Kapcsold ki elektronikus berendezéseidet, ha már nem használod őket, és húzd ki a töltőt, miután feltöltötted a telefonodat
- Ne tárolj felesleges adatokat a felhőn (bővebb információk a digitális lábnyomról)
- Válaszd az „A” címkéjű energiatakarékos termékeket (bővebb információk az uniós energiacímkéről)
- Ne termelj sok hulladékot, de ha mégis, lehetőleg hasznosítsd újra