Apáról fiúra: Emil Racoviță 120 évvel ezelőtti Antarktisz-expedícióját rekonstruálja Xantus Áron filmje

Három kontinens hét országának területén, az Antarktiszon és Dél-Amerika legdélibb pontján is forgatta Xantus Áron rendező, operatőr, producer azt a dokumentumfilmet, amely az Emil Racoviță által 120 évvel ezelőtt vezetett expedíciót rekonstruálja. Az alkotás elnyerte a Romániai Filmművészek Szövetségének (UCIN) a legjobb televíziós (dokumentum) filmért odaítélt elismerését szeptember végén. Xantus Áron a filmről, a különleges helyszíneken való forgatásról beszélt a Krónikának.

A stáb a legkorszerűbb forgatási technikával járta be a fi lm helyszíneit • Fotó: Xantus Áron

„To Know or Not to Know”– ez a címe Xantus Áron rendező, operatőr, producer egész estés dokumentumfilmjének, amelyet 5 év alatt (2014-től 2020-ig), összesen mintegy 200 napon át három kontinens hét országának területén forgattak, az Antarktiszt is beleértve. Az Emil Racoviță sarkkutató 120 évvel ezelőtti felfedezőútját rekonstruáló projekt azért is különleges, mert a Xantus család három generációjának köszönhető: Xantus Áron nagyapja, Xantus János természetkutató Racoviță tanítványa volt, édesapja, Xantus Gábor pedig társalkotója a filmnek.

Az alkotás eddig csak szakmai vetítéseken volt látható, és mindkettőn jól szerepelt: 2021-ben a Román Akadémia legrangosabb kitüntetését, az akadémiai érdemdíjat (meritul academic) kapta meg, szeptember végén pedig a Romániai Filmművészek Szövetségének (UCIN) a legjobb televíziós (dokumentum)filmért odaítélt elismerését vehették át az alkotók. Az alkotásban Terényi Ede zenéje csendül fel, a dokumentumfilmet Victor Rebengiuc hírneves színész narrálja. Génekbe íródott kényszer a messzeségek hívása Xantus Árontól azt kérdeztük, miként született a hatalmas lélegzetű vállalkozás ötlete, és miért választották a témát, hogy rekonstruálják a 120 évvel ezelőtti, az emberiség történelmének első tudományos-felfedező Antarktisz-expedícióját, a Belgicát. A film elkészítésének ötlete maratoni folyamat során körvonalazódott. Azért maratoni, mert három generációra visszavezethető története van: nagyapám, dr. Xantus János biológus-földrajz szakos tanár, természetkutató a kolozsvári Ferdinánd Király Tudományegyetemen diákja volt Emil Racoviță professzornak, aki Roald Amundsennel együtt vett részt az első nemzetközi tudományos Antarktisz-expedícióban, amelyet Belgica néven jegyez ma a tudományok története, és amely elsőként jutott el az addig teljesen ismeretlen, feltáratlan fagyos kontinensre” – mondta Xantus Áron.

Hozzátette, az expedíciót vezető Emil Racoviță világhírű tudós, sarkkutató volt, aki a bioszpeológia tudományágát is megteremtette, és létrehozta a világ első barlangkutató intézetét Kolozsvárott – két mellszobra is áll a kincses városban. „Az csak hab a tortán, hogy több mint száz, a szobrok előtt naponta eljáró, megkérdezett polgártársunk csupán elenyésző töredékének volt távoli sejtése arról, hogy ki is volt az az ember, akinek alakja ott áll bronzba öntve a Farkas utcában és a Mikó-kert fái alatt. Aztán valamikor a kilencvenes évek végén egy kulturális miniszter azt is megkérdezte tőlünk, hogy: „Da’… cine-i individu’ ăsta ?” (Azaz: de ki ez az alak?) Vagyis Emil Racovițáról nem tudta, hogy ki… Szóval ez is sarkallt arra, hogy ez a film elkészüljön egyszer” – mondta a rendező. Úgy fogalmazott, náluk már-már családi hagyomány, talán génjeikbe íródott kényszer az ismeretlen messzeségek hívása, esetükben kamerákkal történő felkutatása és megismertetése, a nagyon távoli és sokak számára elérhetetlen világokba való betekintés – filmes módra.

„Nőtt a profit, és közben elolvadt a jég az Antarktiszon” „A Belgica expedíció hőskori legendája családunkban apáról fiúra szállt. Apám, dr. Xantus Gábor dokumentumfilmes, rendező és operatőr aztán negyedszázaddal ezelőtt, 1997-ben, a Belgica expedíció centenáriumán gondolt egyet, és felvetette egy nagyívű film elkészítésének tervét, mely az Antarktisztól a szkerisórai jégbarlangig, a Baleár-szigetek földalatti világától az argentínai Andok gleccsereiig vezette volna el a nézőket azokra a távoli tájakra, melyek csupán korabeli naplójegyzetek és a több mint 100 éves, expedíciós fényképek révén váltak megismerhetővé valamennyire az utókor számára” – mondta el Xantus Áron.

www.kronika.ro

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük