Egyesületünk a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával szervezett két napos rendezvényt “A mezőségi Szék népművészeti értékei mint magyar identitásunk megőrzésének záloga” – címmel. Az eseményen kb 30 résztvevő vett részt, akik megismerték és láthatták a párta és bokréta készítés gyakorlati mibenlétét.
Széken az egyedüli menyasszonyi párta készítő Székely Zsuzsi néni, aki bemutatta, hogyan készül ez a különleges fejdísz.
A széki esküvők egyik különlegessége a fejdísz. A menyasszonyon párta, a vőlegényen és a vőfélyeken pedig bokréta. A menyasszonyi párta elkészítése egy teljes napot vesz igénybe és kb. 160 szál rozmaringból, legalább 100 kicsi „rózsából” áll, melyet aztán aranyfüsttel (kicsi csillogó arany színű lemezke) díszítenek. A rozmaring szálakat egy drót vázra erősítik egyesével, majd ha az alap elkészült, kezdik el díszítgetni. Az így elkészült bokrétát és pártát másnap alakítják végleges formájára levágva a kilógó leveleket, szárakat, mivel ahogy mondták ha előbb vágnák le, megbarnulna.
Fodor Márton bácsi az esemény keretében bemutatta a vőlegény bokréta készítését.
Hasonlóan rozmaring ágak alkotják a vőlegény bokrétáját is, melyet a pártához hasonlóan díszítenek, de kerül rá pár tükör is. Megkérdeztük az idősebb bácsikát, miért rozmaringból készülnek a párta és a bokréták, de még Ő sem gondolkodott el ezen a kérdésen. 60 éve készíti, a szüleitől így tanulta. Kicsit utánaolvasva a témának talán a leghitelesebb válasz, hogy a rozmaring, mint örökké zöld növény a hűség jelképe.
Amikor összeházasodik az ifjú pár, a viselet kiegészítése az esküvőre a párta és a bokréta. Ez rozmaringból – helyi nevén: ruzsmalintból készül, egyetlen alkalomra szolgál, és örök időkre emlék marad.
A rendezvény megvalósítását az NKA támogatta: