Az Orbán Balázs Akadémia Egyesülete szervezésében a Civilek Házában, László György kalotaszegi író, költő, műfordító tartott előadást A Maros-Magyar Autonóm Tartomány címmel.
László György bevezetőként Vörösmarty Mihály Szózatát szavalta el, majd a Maros-Magyar Autonóm Tartomány születéséről és megszüntetéséről beszélt. Elmondta: távolról se higgyük azt, hogy a román politikum nagyvonalúságának köszönhetően jött létre, nem, hiszen mindvégig ellenálltak, de egy olyan időszak volt, amikor nem lehetett nemet mondani, és bármilyen furcsán hangzik, a Magyar Autonóm Tartomány létrejöttét Sztálin rendelte el. A második világháború után a szovjet vezetés – habár Sztálin azt mondta, hogy a magyarokat meg kell büntetni, mert a németekkel együtt feldúlták az orosz falvakat és városokat, ami igaz volt – nem akarta visszaadni Észak-Erdélyt Romániának. Az akkor már igen beteg Sztálin külügyminiszterének, Molotovnak köszönhetően kapta vissza Románia Észak-Erdélyt. Molotov nem volt orosz, Ukrajnában született, megvetette a magyarokat, gyűlölte Horthyt. 1952-ben készült el az új román alkotmány, amikor Erdély területén még itt állomásoztak a 2. és 3. Ukrán Front csapatainak a maradványai, és el is rendeltek egy szovjet katonai vezetést, mert a Maniu-gárdisták atrocitásokat hajtottak végre a magyar lakossággal szemben. Sztálin azt mondta, hogy a szovjet vezetés nem láttamozza az új román alkotmányt, amíg nem határozzák meg a Magyar Autonóm Tartomány határait. Így jött létre a Magyar Autonóm Tartomány.
Az orosz csapatok 1954 elején kezdtek kivonulni Erdélyből. A tartomány területén a magyar nyelv a román mellett hivatalos nyelv volt, ami nagy teljesítménynek számított abban az időben. Sztálin 1953-ban bekövetkezett halála után, 1960-ban Kézdi és Sepsi rajont Brassó tartományhoz csatolták, a maradék terület Marosludas rajonnal alkotta a Maros-Magyar Autonóm Tartományt Marosvásárhely központtal. Ezeket a tartományokat 1968-ban a megyésítéssel felszámolták, és létrehozták többek között Maros, Hargita és Kovászna megyét. Az előadó azt is elmondta, hogy hamarabb látná kivitelezhetőnek Erdély gazdasági autonómiáját, mint a Székelyföldét. László György előadása végén két verset szavalt el, és azt is elárulta, hogy legalább ezer verset tud könyv nélkül.