„A válaszúti Bánffy-kastély újjászületésének szakaszai – Magyar építészeti örökség bemutatása a Kolozs megyei diákoknak”

A projekt célja az volt, hogy a felújított válaszúti Bánffy-kastélyt, mint kiemelkedő magyar épített örökséget bemutassa a kolozsvári magyar diákoknak, és ezáltal hozzájáruljon kulturális identitásuk erősítéséhez, valamint a műemlékvédelem és örökségmegőrzés fontosságának tudatosításához. A kezdeményezés egy sikeres és tartalmas programsorozattá vált, amely során a diákok elméleti és gyakorlati módon ismerkedhettek meg e jelentős történelmi helyszínnel.

A programot a Kolozsvári Orbán Balázs Akadémia Egyesület szervezte, a megvalósítást pedig a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.

A rendezvényre 2025. április 25. és 27. között került sor. Az első napon Plesa Róbert tanár tartott előadást Kolozsváron, amelyben részletesen bemutatta a Bánffy-kastély történelmét, a különböző építési és felújítási szakaszokat, valamint az épület jelentőségét a magyar építészeti örökségben. Az előadás során a diákok betekintést nyerhettek abba a folyamatba, amelynek során az egykori nemesi udvarházból példaértékű, kulturálisan gazdag műemlék lett.

A program második felében, tanulmányi kirándulásra került sor a válaszúti kastélyhoz. A résztvevő diákok testközelből ismerkedhettek meg a felújított épület adottságaival: megtekintették a helyreállított homlokzatokat, a gondozott kastélyparkot, a gazdagon díszített belső tereket, valamint az eredeti bútorzatot és burkolatokat. Kiemelt figyelmet kaptak a tölgy- és kőrisfából készült neoreneszánsz falburkolatok, illetve az ebédlő zöld mázas cserépkályhája, amely a magyar történelem jeles pillanatait megörökítő domborműveket tartalmaz.

A diákok rendkívül pozitívan értékelték a programot. A visszajelzések alapján a látogatás nemcsak ismeretbővítő, hanem élményszerű és inspiráló is volt számukra. Külön értékelték, hogy egy ilyen gazdag történelmű és jól restaurált épületben személyesen tapasztalhatták meg a magyar kulturális örökség élő jelenlétét.

A programsorozat eredményeit egy nyomtatott és online tanulmánykötet is összefoglalja, amely dokumentálja a kastély múltját, a felújítás részleteit, valamint a rendezvény során szerzett tapasztalatokat. A kiadvány a jövőben is hasznos forrásként szolgálhat oktatási és kulturális célokra egyaránt.

A pozitív visszajelzések alapján úgy véljük, hogy a Bánffy-kastély témakörében további értékes és hasznos programokat is lehet szervezni, különösen a fiatal generációk számára. Szeretnénk ezt a programot a jövőben is folytatni, rendszeressé tenni, és hosszú távú, tematikus programsorozattá fejleszteni. Meggyőződésünk, hogy a kastély kulturális és oktatási hasznosítása még számos lehetőséget rejt magában. Bízunk abban, hogy a Nemzeti Kulturális Alap a jövőben is partnerünk lesz ebben a kezdeményezésben, és támogatásával hozzájárul a magyar örökség tudatosításához és a közösségi értékek megerősítéséhez.

Összességében a projekt minden célkitűzése maradéktalanul megvalósult. A diákok értékes élményekkel és tudással gazdagodtak, miközben a válaszúti Bánffy-kastély újabb lépést tett afelé, hogy nemcsak megőrzött történelmi emlékhelyként, hanem aktív közösségi és oktatási térként is szolgálja a jelen és jövő generációit.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük