A jövő a múltra épül, magyarságtudatunk megőrzése a környezetkultúra által

A jövő a múltra épül, magyarságtudatunk megőrzése a környezetkultúra által – címmel tartottunk konferenciát és szakmai találkozót Kolozsváron 2024.08.16 – 2024.08.18 között.

A rendezvény megtartását a Nemzeti Kulturális Alap NKA támogatta.

A konferencia programja az alábbi volt. Az előadásokon több mint 70 résztvevő képviseltette magát.

– Népi vallásosság a Kárpát-medencében – szimpózium

– A Kárpát-medence ásványvizei

– A környezeti kultúra fontossága

– Magyar nemzeti értékek és a magyarságtudat szolgálatában

– Épített és kulturális örökség

– Előadás a Maros-Magyar Autonóm Tartományról

– Magyar civil szervezetek együttműködési lehetőségeinek fejlesztése.

A környezeti kultúra fontossága – Plesa Róbert tanár, művész előadása

Az környezeti kultúra kapcsolódik az oktatási folyamathoz, amelynek célja az emberekben a környezettudatosság felébresztése. Ez a folyamat megpróbálja elősegíteni az ember és a természetes környezet kapcsolatának megváltozását, garantálva a környezet fenntarthatóságát és minőségét a jelenlegi és a jövő generációi számára egyaránt. Itt a Kárpát-medencében ennek különösen fontos jelentősége van, hisz itt napi szinten találkozhatunk azokkal a következményekkel amiknek okozói a Kárpát-medencén kívűl találhatók. A folyók tisztántartása, mint pl. a Duna és a Tisza kiemelten fontos, hisz ellenkező esetben ide a Kárpát-medencébe hozzák azt a sok szemetet, amit még korábban öntöttek bele.

A környezeti nevelés célja többrétegű, nem csupán a környezetvédelmi ismeretek átadása. A személyiség egészére igyekszik hatással lenni, így a tudatra ismeretekkel, az érzelmekre élményekkel, és az akaratra célratörő tevékenységekkel.

A környezeti nevelés létfontosságú a természeti környezet megőrzése szempontjából, de nagyon lényeges a gyermek egész személyiségének alakulása szempontjából is. Segít az én-kép és a személyes felelősség tudatának kialakításában, valamint abban, hogy a személyiségük egészségesen fejlődjön, kialakuljon az összhang a fizikai, a szellemi, az érzelmi és a lelki tulajdonságaik között. – mondta a szakember.

A környezeti nevelésnek értékközvetítőnek kell lennie. A környezeti problémák kezelésének és természeti értékek felismerésének képessége, az ökológiai kultúra fejlesztését is szolgálja. A környezeti nevelés során tehát új, ökológiai szemléletű ismereteket kell közvetítenünk.

A környezeti nevelés eredménye a tudás mellett érzés is. Az a cél, hogy az emberek felfigyeljenek a természet szépségére, érezzék a felfedezés örömét, izgalmát, amikor új, ismeretlen dolgokkal találkoznak, és kialakuljon bennük az együttérzés, a sajnálat, a csodálat és a szeretet érzése. A környezeti nevelés katalizátorként segítheti az emberek érzelmi és esztétikai nevelését.

Népi vallásosság a Kárpát-medencében

A népi vallásosság és hitélet egyházmegyei vonatkozásairól tartott előadást Kovács Attila Kolozsváron az Orbán Balázs Akadémia Egyesület szervezésében. A konferencia megtartását a Nemzeti Kulturális Alap NKA támogatta. A szakmai értekezésen a zarándoklatokról, a kegyhelyekről és a vallási élet sajátosságairól tartott előadást a szakember. Az előadó elmondta, hogy sokan tartják magukat hivőknek de vallásukat nem gyakorolják és létezik olyan babonára hajló vallásosság ami nélkülözi a hitet és Istent. A népi vallásosság az evangelizáció fontos tényezője, a népi archaikus imádságok például olyan értéket képviselnek mely a nemzeti önazonosságnak is fontos eleme. A mi népünk is sok nehéz időt megélt amikor esetleg papok nélkül voltak és a hit és a vallásosság tovább élt.

A népi vallásosságnak csodálatos és pozitiv megnyilvánulásai vannak ezért nem ismerni , közömbösnek lenni vele kapcsolatban nem szabad.

Az előadó továbbá elmondta vannak olyan helyek ahol az isteni kegyelem még intenzívebben megtapasztalható de ez nem azonos a hiedelmekben szereplő mágikus helyszínekkel. A 19-ik század vallási élet problémái és elemzésre kerültek. A felsőbb rétegek elvallástalanítása szakadékot nyitott az alsóbb néprétegek felé. Így mindkét irányba túlzásokat lehetett megtapasztalni, túlbuzgóságot és a teljes tagadást.

Református családoknál nagyon gyakran megjelenik a Házi Áldás, de az is kiderül, hogy katolikusoknál is ugyanúgy megjelenik. Ez a népi kultúránk része, és érdemes odafigyelni rá és a maga kontextusában vizsgálni ezeket. A néplélek liturgikus tárgyai őrzik az eleven népi vallásosság elemeit. A vallási élet olyan mély rétege ez amely sok évszázados értékeket hagyományoz és makacsul túlél évszázadokat, történelmi sorsfordulókat is. Elsősorban a római katolikus vallás adott teret a népi vallásosság változatos formáinak kialakulására, míg a a protestáns egyházak igyekeztek eltüntetni a hagyományos népi kegyesség számos elemét, itt a nép vallásos mozgástere jelentősen beszűkült.

Magyar civil szervezetek együttműködési lehetőségeinek fejlesztése.

Az eseményen több mint 10 magyar civil szervezet képviseltette magát. A köz és civil szféra együttműködése vagy éppen az európai uniós alapok fenntartható felhasználása.

Ezeket és ehhez hasonló témákat is boncolgattak a résztvevők a rendezvényen. Az esemény célja, hogy a szervezetek interaktív módon mutathassák be tevékenységeiket és alkalmat biztosítsanak az önkéntesek bevonására is. Ennek a találkozási felületnek az egyik kiemelt célja volt, hogy együttműködési lehetőséget biztosítson ezen szervezetek részére. Nagyon fontos a civil szervezetek és emberek részvétele a közéletben. Az utóbbi időben a civil szektor egyre inkább kivonul a közéletből. Fontos, hogy a szervezetek visszatérjenek a közéletbe és aktív szerepet vállaljanak a közösségünk jövőjének a kialakításában. Az eseményen több mint 10 alapítvány és egyesület vet részt. A valódi partnerség a civil és a közszféra között az értékek mentén és az egymással való kölcsönös együttműködés fontosságának kihangsúlyozására került sor. A rendszeres egyeztetések és képzések által megismerhetjük egymás értékeit és tanulhatunk a pozitív gyakorlatokból és mintákból.  A szociális szolgáltatások nagy része ma is a különféle egyesületekre, alapítványokra hárul. A hasonló események pedig lehetőséget nyújtanak nekünk arra, hogy mi magunk is aktívan cselekedhessünk a közösségért.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük